אוגנדה


להרגיש בבית בכפר קטן בין קמפלה לאנתבה ולעסוק בחינוך בלתי פורמלי כל יום במרכז BOOKS and THINGS באוגנדה, פנינת אפריקה.

העשייה שלנו: במרכז TEN שבאוגנדה מתנדבים צעירים בשנות העשרים לחייהם מישראל ויהדות התפוצות. המתנדבים עוסקים יום-יום בפעילות חינוכית בלתי פורמלית במטרה להעשיר את חוויית הלמידה של ילדי המקום.

בלב ליבו של הכפר נמולנדה, הוקם מרכז חינוכי Books & Things  אשר מספק שעות העשרה לבתי הספר בשעות הלימודים ואחר הצהריים. המרכז הוקם בעידודם של מנהלי בתי הספר מתוך הכרה בערך המוסף שיש לשעות העשרה אלו לילדים. המתנדבים במרכז מוציאים לפועל מגוון של תכנים חווייתיים ומעצימים בתחומי האומנות, משחקי קבוצה, משחקי חשיבה ועוד. הדגש הוא על למידה חווייתית ומותאמת ליכולות הלמידה השונות של הילדים ובני הנוער. הלמידה מקדמת פיתוח מיומנויות ויכולות אישיות אשר יהיו נחוצות לילדים כשיתבגרו.

בשעות הלימודים בבית ספר הסמוך לבית המתדבים מתקיימת פעילות בחדר העשרה בשותפות ומעורבות מלאה של צוותי ההוראה המקומיים.

צוות מרכז TEN והמתנדבים פועלים למען הקניית ידע וכלים גם למורים באמצעות סדנאות וסמינרים בנושאים מגוונים מתחום החינוך הבלתי פורמלי.

תכנית העשרה למתנדבים: מתנדבי TEN עוברים הכשרה טרם הנסיעה וההגעה למרכז. ההכשרה מיועדת להכין את המשתתפים לחיי הקבוצה, לחוויית ההתנדבות, וחיבור להקשר הגלובלי הרחב בו פועל פרויקט TEN. המשלחת נפתחת בשבוע אוריינטציה של היכרות מעמיקה עם המרכז. במהלך שבוע זה פוגשים המתנדבים את הצוות המקומי, מכירים לעומק את העשייה, מבקרים במקומות ההתנדבות ונחשפים לתרבות ולאורח החיים המקומי.

במשך שלושת חודשי ההתנדבות מתקיימים מפגשים שבועיים קבועים בהובלת צוות המרכז ובשיתוף עם אנשי מקצוע מקומיים. המפגשים עוסקים בנושאים מגוונים כמו: פיתוח בינלאומי, חינוך וקהילה, פעילות שבת וחגים, שפה וזמן קבוצה. מטרת המפגשים היא לעבד את החוויות מעבודת ההתנדבות וחיי הקבוצה, להעניק כלים ליישום מקצועי של המודל החינוכי והאתי של פרויקט TEN, לחשוף את המתנדבים לתרבות ואורח החיים של הקהילה בה הם חיים לצד עיסוק בזהות שלהם עצמם כיהודים, ישראלים ואזרחי העולם.

 

מגורים: המתנדבים חולקים בית משותף על גדות אדם ויקטוריה. המגורים מאובטחים ומצוידים במטבח צמחוני וחדר אוכל מאובזר, מים נקיים, שירותים, מקלחות, חדר פעילות וחצר משותפת. 

שבתות וחגים: כל שבת שנייה המשתתפים חופשיים לצאת ולטייל ברחבי המדינה. התכנית מקבלת בברכה משתתפים דתיים וחילונים. כל הפעילויות בשבתות וחגים יהודיים מתאימות לשומרי מסורת. עם זאת, כל משתתף חופשי לציין את השבת כראות עיניו.

המלצות למסלולי טיול:  האגם הגדול ביותר ביבשת אפריקה -אגם ויקטוריה, מקורות נהר הנילוס, השוק בעיר קמפלה, ושמורות טבע ייחודיות Bwindi Impenetrable National Park, Queen Elizabeth National Park.

עלות: 5,000 ש"ח לשלושה חודשים,התשלום מכסה מגורים, שלוש ארוחות מזינות ביום, הסעות למקומות ההתנדבות, הכשרה מקצועית, Wi-Fi, ואבטחה. איננו כולל טיסות, חיסונים וויזות.  


איפה נרשמים?? ממש כאן


להורדת פלייר של פרוייקט TEN אוגנדה למחשב, TEN_flyer_uganda_small.pdf