גאנה


הצטרפו לפרויקט TEN בקהילת ווינבה על חוף הים האטלנטי, ותהיו חלק מהעשייה במדינה הצבעונית והמשגעת גאנה.


העשייה שלנו: 

מרכז TEN בוויניבה נפתח ב2015 וממוקם 60 ק"מ מעיר הבירה של המדינה, אקרה. במרכז מתנדבים צעירים בשנות העשרים לחייהם מישראל ויהדות התפוצות. המתנדבים עוסקים יום יום בפעילות חינוכית בלתי פורמלית במטרה להעשיר את חוויית הלמידה של ילדי המקום כדי לאפשר צמיחה והתפתחות אישית. המתנדבים יוזמים פעילויות בשלושה תחומים:

במרכז חינוכי Books & Things: 

המרכז הוא תוצר של שיתוף פעולה עם ארגונים מקומיים. המרכז פועל בשעות אחר הצהריים ומספק למידה חווייתית, רב תחומית, המותאמת ליכולות הלמידה השונות של הילדים ובני הנוער. הפעילויות עוסקות בתחומי האומנות, משחקי חברה, משחקי חשיבה, ספרייה ניידית, חינוך לבריאות, תוכנית מנהיגות לנוער ושיעורי מחשב במטרה לפתח בקרב הילדים של היום מיומנויות ויכולות אישיות שישרתו אותם כבוגרים.

בחדרי העשרה של Books & Things שפועלים בשעות הבוקר בארבעה בתי ספר בעיירה. המתנדבים מצטרפים לכיתות האם ומקיימים בהן פעילויות חווייתיות ומעצימות בנושאים מגוונים. כמו כן, המתנדבים עוסקים בהקניית ידע וכלים לצוות ההוראה המקומי.

חווה חינוכית-חקלאית: 

החווה סמוכה למרכז Books & Things ומהווה מרחב נוסף לפעילות בשיתוף עם בתי הספר הסמוכים. הפעילויות וההתנסויות בחווה משמשות לאותה מטרה של הקניית ידע ומיומניות לילדים ונואר. המשתתפים נחשפים ליוזמות מעולם החקלאות: מערכות השקייה, גידולים חקלאיים בחממות, קומפוסט, מחזור ושמירה על הסביבה.

הצוות המקצועי של המרכז והמתנדבים, עובדים יחד עם צוות סוכני שינוי מקומיים על פיתוח של יוזמות חדשים בתוך המרחבים החינוכיים הקיימים. 

תכנית העשרה למתנדבים: 

מתנדבי TEN עוברים הכשרה טרם הנסיעה וההגעה למרכז. ההכשרה מיועדת להכין את המשתתפים לחיי הקבוצה, לחוויית ההתנדבות, והיא מאפשרת חיבור להקשר הגלובלי הרחב בו פועל פרויקט TEN.  המשלחת נפתחת בשבוע אוריינטציה של היכרות מעמיקה עם המרכז. במהלך שבוע זה פוגשים המתנדבים את הצוות המקומי, מכירים לעומק את העשייה, מבקרים במקומות ההתנדבות ונחשפים לתרבות ולאורח החיים המקומי.

במשך שלושת חודשי ההתנדבות מתקיימים מפגשים שבועיים קבועים בהובלת צוות המרכז ובשיתוף עם אנשי מקצוע מקומיים. המפגשים עוסקים בנושאים מגוונים כמו: פיתוח בינלאומי, חינוך וקהילה, פעילות שבת וחגים, שפה וזמן קבוצה. מטרת המפגשים היא לעבד את החוויות מעבודת ההתנדבות וחיי הקבוצה, להעניק כלים ליישום מקצועי של המודל החינוכי והאתי של פרויקט TEN ולחשוף את המתנדבים לתרבות ואורח החיים של הקהילה בה הם חיים לצד עיסוק בזהות שלהם עצמם כיהודים, ישראלים ואזרחי העולם.  

מגורים: 

המתנדבים והצוות חולקים בית משותף. המתנדבים לנים בקומה העליונה של הבית בחדרים משותפים (4-6 משתתפים בחדר). המרכז מקפיד על מטבח צמחוני בעל תפריט עשיר במאכלים מקומיים וישראליים כאחד. המגורים הם בבית מרווח, עם סלון המשמש הן כמרחב המשותף והן כמקום לסדנאות ולמפגשים, חדר אוכל, מטבח מאובזר ושירותים. נוסף על כך, המתנדבים ייהנו מחצר וממדשאות רחבות שמהן ניתן להשקיף על שקיעות מרהיבות.

שבתות וחגים: 

כל שבת שנייה המשתתפים חופשיים לצאת ולטייל ברחבי המדינה. התכנית מקבלת בברכה משתתפים דתיים וחילונים. כל הפעילויות בשבתות וחגים יהודיים מתאימות לשומרי מסורת. עם זאת, כל משתתף חופשי לציין את השבת כראות עיניו.

מה יש מסביבנו? 

בית המתנדבים נמצא במרחק של 5 דקות הליכה מחופי האוקיינוס האטלנטי, עיר הבירה אקרה, נהר הוולטה המציע נופים ייחודים בחופים שקטים, גשר החבלים הפנטסטי ביער הגשם של שמורת הטבע קאקום, מפלי הווילי, הכפר הצף על אגם נזו לזו הנמצא בקרבת יער במבוק סבוך וייחודי והשוק הגדול ביותר במערב אפריקה.

עלות: 5,000 ש"ח לשלושה חודשים מלאים. התשלום מכסה מגורים, שלוש ארוחות מזינות ביום, הסעות למקומות ההתנדבות, הכשרה מקצועית, Wi-Fi, ואבטחה. איננו כולל טיסות, חיסונים וויזות.  להרשמה השאירו פרטים כאן!

להורדת פלייר רשמי של מרכז תן בגאנה, לחצו כאן:TEN_flyer_ghana_small.pdf