ההתנדבות


המאה ה-21 מציבה בפני כל תושבי כדור הארץ אתגרים מורכבים, אנחנו נמצאים שם כדי לסייע בפתרון

מתוך הכרה בכך שחינוך הוא בסיס חיוני להצלחתם ולקידומם של כל בני האדם, הקהילה הבין-לאומית מעניקה חשיבות עליונה לקידום החינוך ולהכשרת הדור הבא להתמודדות עם אתגרי המאה ה-21. מערכות החינוך של מדינות מתפתחות נדרשות לפתח ידע ושיטות עבודה חדשניות ולעשות שימוש מושכל במשאבים כדי שתלמידיהם יוכלו להשתלב בהצלחה בעולם הגלובלי.

פרויקט TEN יחד עם אירגונים מקומיים, מפתח בכל אחת מהקהילות המקומיות בישראל, אפריקה, מרכז אמריקה ומחנות פליטים ביוון, סביבת למידה מעשירה וחדשנית המשלימה את החינוך הפורמלי הקיים בקהילה. כל זה קורה ב- Books & Things, מרכז חינוכי שהוא בית (הדומה למתנ"ס או מרכז למידה) ובו ילדים ובני הנוער מקהילות היעד רוכשים כלים ומיומנויות הרלוונטיים למאה ה-21. עיקר הפעילות מתמקדת בפיתוח כישורי חיים דרך משחק והתנסות חוויתית. במרכזי Books & things המדריכים (ישראלים, יהודים מהתפוצות וצוותי חינוך מקומיים) יוזמים פעולות חינוכיות לטובת הקהילה שבה הם חיים. הפעילות מיועדת לילדים ונוער, אך כחלק מראייה מערכתית עובדים המתנדבים גם עם סוכני שינוי - הורים, מורים ודמויות מפתח בקהילה.


מטרת הפעילות היא להקנות למשתתפים מיומנויות קוגנטיביות (כמו חשיבה ביקרתית ויצירתיות), מיומנויות תוך אישיות (כמו כושר הסתגלות ויוזמה) ומיומנויות בין אישיות (כמו אחריות, עבודת צוות ופתרון סכסוכים) כל זאת כדי לפתח מסוגלות תעסוקתית והשתלבות מיטבית בחברה. את המיומנויות מקנים למשתתפים באמצעי למידה חווייתיים ומגוונים: משחקי חשיבה ותנועה, פעילות גופנית, גינה קהילתית, ניסויים מדעיים, קריאת וכתיבת סיפורים, מוזיקה, אמנות ויצירה ואורח חיים בריא.

במתח הקיים בין הרצון לתקן את העולם לבין דאגה לעניי עירנו - אנחנו עושים גם וגם: בישראל, המתנדבים פועלים בפריפרייה בצפון ובדרום עם ילדים, נוער ואוכלוסיות מוחלשות בנושאים מגוונים: הוראת אנגלית, שילוב מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, תיירות אקולוגית, וחיים משותפים בין יהודים לערבים. 

למה חינוך בלתי פורמלי? מרכזי ההתנדבות שמפעיל הפרויקט ברחבי העולם מבוססים על עבודת מתנדבים צעירים בעלי ניסיון בהדרכה ובחינוך בלתי פורמלי, אותם רכשו במסגרת תנועות הנוער, מחנות קיץ ובמהלך השירות הצבאי בישראל. המתנדבים מסוגלים לתת מענה מקצועי לצורך של הקהילות - פיתוח יכולות למידה ומיומנויות אישיות. זהו הערך המוסף של המתנדבים, המאפשר לפרויקט TEN להתקדם לקראת הגשמת החזון שלנו - העברת האחריות על התכניות החינוכיות לידי סוכני השינוי המקומיים.


רוצים להתנדב אצלנו? השאירו לנו פרטים כאן.