מקסיקו


מרכז תן קדנה יפסיק לפעול בעיר פלומה-הידלגו ובקהילות מקומיות הממוקמות באזור ההררי החובק את הכפר פלומה. ויעבור לעבוד עם הקהילה המקסימה בכפר סן פרנסיסקו איוטוקסו קרוב יותר לעיר הבירה מקסיקו סיטי. 

לצערנו עקב הקורונה פרויקט תן מקסיקו נמצא בהשעייה. אנחנו מאחלים לשותפים ולמוטבים שלנו בריאות והצלחה ואנחנו מקווים לחזור לפעילות בשטח במאי 2021. 

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לעוד עדכונים!

פרויקט תן מקסיקו עובר דירה! אחרי שנים בקהילה המקסימה של פלומה הידלגו, ואחרי מחשבות ושיקולים רבים, אנחנו עוברים קרוב יותר לעיר הבירה ומתחילים לעבוד בכפר San Francisco Ayotuxco. אנחנו מודים על כל הטוב שפלומה הידלגו ומדינת Hautaluco הציעו לנו בכל השנים ומתרגשים להכיר את המוקד החדש שלנו.

הצטרפו אלינו!


העשייה שלנו: במרכז TEN מקסיקו מתנדבים צעירים בשנות העשרים לחייהם מישראל ויהדות התפוצות. המתנדבים עוסקים יום-יום בפעילות חינוכית בלתי פורמלית במטרה להעשיר את חוויית הלמידה  של ילדי המקום.

המתנדבים מפעילים לאורך היום את המרכז החינוכי Books & Things. המרכז מספק שעות העשרה בתחום החינוך הבלתי פורמלי לילדי העיר פלומה וסביבותיה. הפעילויות במרכז מגוונות ועוסקות בנושאים שונים בתחומי האומנות, משחקי קבוצה, משחקי חשיבה יצירתיים, ניסויים מדעיים ועוד. במרכז החינוכי שמים דגש על למידה המותאמת ליכולות השונות של הילדים ובני הנוער ועל למידה המקדמת פיתוח מיומנויות ויכולות אישיות אשר יהיו נחוצות לילדים בעתיד. המרכז מנהל קבוצת נשים לאמהות הקהילה בו המתנדבים מלמדים אנגלית והעצמה דרך בישול ובניית קהילה.

באיזור ההררי מסביב לעיר פלומה פועלים המתנדבים בבתי הספר Conafe. זוהי רשת של בתי ספר קהילתיים מקומיים המנוהלים על ידי עמותה מקומית וצוותי הוראה שהתחנכו בקהילה. המתנדבים מפגישים את המשתתפים (הורים וילדיהם) עם המודל והעשייה החינוכית של פרויקט TEN. צוותי פרויקט TEN מלווים את צוותי ההוראה של Conafe ומנגישים לימודי אנגלית בסיסית, עקרונות ושיטות עבודה להעשרת צוות ההוראה הצעיר.

המתנדבים והצוות פועלים בבית הספר התיכון בעיר פלומה- הידלגו למען הנגשה של מידע עדכני ורלוונטי לקידום חיים בריאים לבני נוער, להורים ולמורים. התוכנית נבנתה על ידי אנשי מקצוע בתחומי החינוך והבריאות.

תכנית העשרה למתנדבים: מתנדבי TEN עוברים הכשרה טרם הנסיעה וההגעה למרכז. ההכשרה מיועדת להכין את המשתתפים לחיי הקבוצה, לחוויית ההתנדבות, והיא מאפשרת חיבור להקשר הגלובלי הרחב שבו פועל פרויקט TEN. המשלחת נפתחת בשבוע אוריינטציה של היכרות מעמיקה עם המרכז. במהלך שבוע זה פוגשים המתנדבים את הצוות המקומי, מכירים לעומק את העשייה, מבקרים במקומות ההתנדבות ונחשפים לתרבות ולאורח החיים המקומי.

במשך שלושת חודשי ההתנדבות מתקיימים מפגשים שבועיים קבועים בהובלת צוות המרכז ובשיתוף עם אנשי מקצוע מקומיים. המפגשים עוסקים בנושאים מגוונים כמו: פיתוח בינלאומי, חינוך וקהילה, פעילות שבת וחגים, שפה וזמן קבוצה. מטרת המפגשים היא לעבד את החוויות מעבודת ההתנדבות וחיי הקבוצה, להעניק כלים ליישום מקצועי של המודל החינוכי והאתי של פרויקט TEN ולחשוף את המתנדבים לתרבות ואורח החיים של הקהילה בה הם חיים לצד עיסוק בזהות שלהם עצמם כיהודים, ישראלים ואזרחי העולם.  

מגורים: בית המתנדבים שוכן במרכז העיר. אנשי הצוות והמתנדבים חולקים יחד בית משותף והמתנדבים חולקים חדרים משותפים (בין 4-6 בחדר). כל חדר מצויד בשירותים ומקלחת עם מים חמים. בבית יש חדר כביסה, סלון ומטבח צמחוני מאובזר. בשעות הפנאי המתנדבים יכולים לשהות בחצר או על גג הבית שמשקיף על עמק יפיפה. 

שבתות וחגים: כל שבת שנייה המשתתפים חופשיים לצאת ולטייל ברחבי המדינה. התכנית מקבלת בברכה משתתפים דתיים וחילונים. כל הפעילויות בשבתות וחגים יהודיים מתאימות לשומרי מסורת. עם זאת, כל משתתף חופשי לציין את השבת כראות עיניו.

מה יש מסביבנו? העיר Oaxaca הינה אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, בקצה הג'ונגל נמצאים חופי האוקיינוס השקט, ואתרי הנופש של מפרץ הואטולקו (Huatulco). 

מתי אפשר להתנדב? 

הציצו בתאריכי ההתנדבות כאן כדי לדעת מתי יוצאים לשטח!

עלות: 5,000 ש"ח לשלושה חודשים מלאים. התשלום מכסה מגורים, שלוש ארוחות מזינות ביום, הסעות למקומות ההתנדבות, הכשרה מקצועית, Wi-Fi בסיסי, ואבטחה. איננו כולל טיסות, חיסונים ויזות וסופ"שים חופשיים.  

יאללה, איפה נרשמים? כאן

הורידו את הפלייר הרשמי של מרכז תן קדנה  TEN_flyer_mexico_small.pdf