סאמוס, יוון


מרכז TEN פועל באי סאמוס שביוון. המרכז שוכן על חוף הים האגאי. המתנדבים שלנו עובדים עם אוכלוסיית הפליטים ומבקשי המקלט באי ועוזרים ליצור אי של חינוך ושגרה בחייהם הסוערים.  

לצערנו עקב הקורונה פרויקט תן סמוס יוון נמצא בהשעייה. אנחנו מאחלים לשותפים ולמוטבים שלנו בריאות והצלחה ואנחנו מקווים לחזור לפעילות בשטח בספטמבר 2021. עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לעוד עדכונים!


העשייה שלנו: במרכז TEN ביוון מתנדבים צעירים ישראלים ויהודים מהתפוצות, כשהדגש המרכזי בעשייה הוא חינוך בלתי פורמלי עבור ילדים ובני נוער מקהילת הפליטים ומבקשי המקלט. קהילת הפליטים באי סאמוס הולכת וגדלה, וכיום מונה כ-7,000 אנשים. מכיוון שמשבר הפליטים נמשך, יותר ויותר אנשים זקוקים לעזרה; החל בכל הקשור לצרכים פיזיים כגון מזון וסניטריה וכלה בחינוך פורמלי ובלתי פורמלי שיסייע להם בהמשך חייהם וביעדים הבאים שאליהם הם מתכננים להגיע. מוצאם של מבקשי המקלט והפליטים ממגוון ארצות באסיה ובאפריקה.

העשייה מתקיימת בשיתוף פעולה מלא עם ארגוני סיוע ופיתוח בינלאומי מיוון וכלל יבשת אירופה. הפעילות של פרויקט TEN מכוונת בעיקר לילדים ולבני נוער מקהילת הפליטים. המבוגרים מהווים חלק אינטגרלי בהובלת הפעילויות בכדי להשיב לקהילה את היכולת להתקיים בכבוד. מלבד אלה, המרכז מהווה מקום פסטורלי ורגוע שבו הקהילה זוכה בסביבה ידידותית ובטוחה לבלות עם משפחתם.

מתנדבי TEN ייקחו חלק בפעילות התנדבות למען מבקשי המקלט והפליטים ויהיו חלק מעשרות הצעירים האירופאים הנמצאים באי שלוקחים אחריות בעקבות המשבר ונותנים יד בסיוע לקהילה.

תוכנית העשרה למתנדבים: מתנדבי TEN עוברים הכשרה טרם הנסיעה וההגעה למרכז. ההכשרה מיועדת להכין את המשתתפים לחיי הקבוצה ולחוויית ההתנדבות, והיא מאפשרת חיבור להקשר הגלובלי הרחב שבו פועל פרויקט TEN. המשלחת נפתחת בשבוע אוריינטציה של היכרות מעמיקה עם המרכז. במהלך שבוע זה פוגשים המתנדבים את הצוות המקומי, מכירים לעומק את העשייה, מבקרים במקומות ההתנדבות ונחשפים לתרבות ולאורח החיים המקומי.

במשך שלושת חודשי ההתנדבות, מתקיימים מפגשים שבועיים קבועים שאותם מוביל צוות המרכז בשיתוף עם אנשי מקצוע מקומיים. המפגשים עוסקים בנושאים מגוונים כמו: פיתוח בין-לאומי, חינוך וקהילה, פעילות שבת וחגים, שפה וזמן קבוצה. מטרת המפגשים היא לעבד את החוויות מעבודת ההתנדבות ומחיי הקבוצה, להעניק כלים ליישום מקצועי של המודל החינוכי והאתי של פרויקט TEN ולחשוף את המתנדבים לתרבות ולאורח החיים של הקהילה שבה הם חיים. התכנים כוללים מפגשים בנושאי זהות יהודית תוך עיסוק ברוח תיקון העולם וכן בעוררות חברתית ויזמית לשם חזרה לישראל בתור פרטים חברתיים, רגישים ומובילים שתורמים לחברה הישראלית ולקהילות בארצות המוצא שלהם.

מגורים: במסגרת הפרויקט, המתנדבים חיים בבית דירות הממוקם בעיירה ואת'י, השוכנת לחופי האי סאמוס. זהו אזור תיירותי, ובסביבתו חוף ים, בתי קפה יווניים, מסעדות, טברנות והרים שבהם ניתן לטייל.

שבתות וחגים: כל שבת שנייה המשתתפים חופשיים לצאת ולטייל ברחבי המדינה. התוכנית מקבלת בברכה משתתפים דתיים וחילונים. כל הפעילויות בשבתות ובחגים יהודיים מתאימות לשומרי מסורת. עם זאת, כל משתתף חופשי לציין את השבת כראות עיניו.

מה יש מסביבנו? האי סאמוס ממוקם קרוב לחופי טורקייה, ומלבד העיירות ואת'י וסאמוס הסמוכות, ישנן גם העיירות פיתגוריון (מקום מגוריו של המתמטיקאי פיתגורס) וקארלובסי שגם הן עיירות תיירות שקטות ויפות. מתוך האי ניתן גם לעלות על מעבורת, ובתוך שעות בודדות להגיע לאיים אחרים הנמצאים בסביבה.

עלות: 5,000 ש"ח לשלושה חודשים,התשלום מכסה מגורים, שלוש ארוחות מזינות ביום, הסעות למקומות ההתנדבות, הכשרה מקצועית, Wi-Fi, ואבטחה. איננו כולל טיסות, חיסונים וויזות.  

מתי אפשר להתנדב?

שימו לב לתאריכי המחזורים הקרובים ממש כאן

זה הזמן לשנות חיים באי המקסים סמוס, יוון. השאירו פרטים כאן